جزئیات خبر

1398/5/26  |  کد خبر 254  |  چاپ  |  بازدید 29  |  برگزار کننده، گروه تانا

اردشیر دادرس دبیر انجمن صنفی سی ان جی کشور تاکید کرد:

توسعه سی‌ان‌جی در گرو بهره وری حداکثری از ظرفیت گاز

دبیر انجمن صنفی سی ان جی کشور با اشاره به اینکه توسعه سی ان‌جی در نقاط مختلف کشور نیازمند بهره وری صحیح از ظرفیت گاز است، گفت: با توسعه سی‌ان‌جی شاهد کوچک‌ سازی، چابک‌ سازی و افزایش بهره‎وری، سطح کمی و کیفی فعالیت‎های صنعت خواهیم بود.

اردشیر دادرس در گفتگویی اختصاصی ستاد خبری دومین نمایشگاه بین المللی صنعت گاز ایران ( IRGS 2019) با اشاره به اینکه برگزاری نمایشگاه گاز به طور سالیانه می تواند فعالان این حوزه را به سوی بازارهای مناسب داخلی و صادراتی سوق دهد، گفت:به نظر من توسعه سی‌‌ان‌جی در نقاط مختلف کشور تنها از راه بهره وری صحیح از ظرفیت گاز در کشور امکان‌پذیر است.

وی با بیان اینکه اصلاح نظام توزیع و سوخت رسانی در کشور، یکی از دستاوردهای مهم در سال گذشته بود، افزود: با اصلاح نظام توزیع و سوخت رسانی در کشور خرده مالکان به عمده مالکان تبدیل می‌شوند و در این راستا شرکت‌های تخصصی و صاحب دانش فنی از فرصت‎های پیش روی صنعت سی.ان.جی بهره‌‎مند خواهندشد.

دادرس حضور شرکت های خارجی در نمایشگاه صنعت گاز و ارتباط آنها با بخش خصوصی ایرانی را مهم ارزیابی کرد و تصریح کرد: نباید از ذکر این نکته مهم غافل شویم که بخش گاز ایران از ظرفیت‌های مهم صادراتی برخوردار است و برای تبدیل این ظرفیت‌های بالقوه به بالفعل نیازمند صادرات موثر محصولات گازی حتی در دوران تحریم هستیم.

دبیر انجمن صنفی سی ان جی کشور با اشاره بله اینکه ایجاد نظام رگولاتوری در خدمات‌رسانی و توزیع فرآورده و قیمت‌گذاری و توسعه‎یافتگی حاکمیت با واگذاری مدیریت و مالکیت دولتی، از مهمترین دستاوردهای تشکیل کنسرسیوم‌ها در صنعت سی.ان.جی است، اضافه کرد: اگر صنعت سی‌ان‌جی در کشور راه‌اندازی نمی‌شد، در شرایط کنونی پس از کشور آمریکا، بزرگ‌ترین واردکننده بنزین در دنیا بودیم.

دبیر انجمن صنفی جایگاه‌داران سی‌ان‌جی کشور از افزایش ۳۹۲ ریالی قیمت سی‌ان‌جی در خردادماه طبق مصوبه هیئت وزیران حمایت کرد و اضافه کرد: امید می‌رود با این افزایش قیمت و افزایش 40 درصدی کارمزد جایگاه‌داران، انگیزه سرمایه‌داران برای سرمایه‌گذاری در این بخش افزایش یابد.

وی افزود: در شرایط کنونی ظرفیت ۴۰ میلیون مترمکعبی توزیع سی‌ان‌جی در کشور فراهم شده است و ‌جایگزین شدن ۱۰ میلیون مترمکعب گاز سی‌ان‌جی با سوختی همچون بنزین می تواند، ‌روزانه 5 میلیون دلار صرفه جویی ارزی به همراه داشته باشد.

دادرس درخصوص قیمت سی ان جی و کاهش مصرف این فرآورده گفت: مصرف سی.ان.جی در کشور کاهشی نداشته است بلکه شیب افزایش مصرف نزولی شده است.

وی‌گفت: اختلاف بین قیمت گاز و بنزین باید منطقی شود تا مصرف کننده رغبت بیشتری برای استفاده از محصولات سی.ان.جی داشته باشد به طوری که قیمت بنزین در حال حاضر مناسب است زیرا مصرف کننده به راحتی به جایگاه مراجعه و بعضا چند باک می زند اما سی.ان.جی صرفه اقتصادی ندارد زیرا بهره وری گاز نسبت به بنزین پایین‌تر است بنابراین در شرایط مشابه مصرف کننده ترجیح می دهد به جای گاز از بنزین استفاده کند.

توسعه سی‌ان‌جی در گرو بهره وری حداکثری از ظرفیت گاز
خبرهای مشابه
نظرات