جزئیات خبر

1398/5/30  |  کد خبر 276  |  چاپ  |  بازدید 14  |  برگزار کننده، گروه تانا

نمایشگاه تخصصی صنعت گاز باید محفلی برای آسیب شناسی باشد

به گزارش تانا به نقل از پایگاه خبری ایران مراسم نیوز، محمدحسین الوند، سردبیر این پایگاه خبری نمایشگاه صنعت گاز را محفلی برای آسیب شناسی این صنعت دانست و گفت اکتشاف و تولید گاز (به عنوان اولین حلقه از زنجیره ی ارزش گاز) بر اساس قوانین فعلی، به نیابت از دولت، در اختیار شرکت ملی نفت ایران است. 

فعالیت های میان دستی و پایین دستی صنعت گاز (حلقه های میانی زنجیره ی ارزش شامل انتقال، پالایش و فرآوری و توزیع) توسط شرکت ملی گاز مدیریت می شوند و امور مربوط به صادرات گاز (که در پایان زنجیره و به عنوان حلقه ی درآمدزاست) زیر نظر شرکت ملی صادرات گاز می باشد.

فعالیت همزمان و بعضاً موازی سه شرکت ملی در صنعت گاز امکان مدیریت یکپارچه ی زنجیره ی ارزش گاز کشور را منتفی ساخته است و در نتیجه ی آن، به رغم کشف میادین گازی مستقل و تبدیل ایران به دومین دارنده ی ذخایر گازی جهان، رشد جهانی تقاضا برای گاز طبیعی و رونق بازار تجاری آن و در نتیجه افزایش بالقوه ی نقش گاز در تأمین منافع ملی و امنیت کشور، در سال 2007 سهم ایران از صادرات جهانی تنها در حدود 1% باشد.

از اینرو می توان گفت امروزه بیش از هر زمان دیگری نیاز به محفلی برای واکاوی و اسیب شناسی صنعت گاز در کشور احساس می شود چرا که پتانسیل های کشوری همچون ایران که در رتبه های برتر ذخایر گازی جهان قرار دارد به هیچ وجه تاکنون بالفعل نشده و امید است که با نگاهی کارشناسی بتوان به اهداف مطلوبی در این حوزه رسید.

نمایشگاه صنعت گاز ایران که یک دوره از ان تاکنون اجرا شده می بایست به همان محفل آسیب شناسی و واکاوی جزییات مبدل شود.

این نمایشگاه در شهریور ماه امسال دومین دوره ی خود را در شهرآفتاب خواهد گذراند و امید است که بتوانیم شاهد ظهور این نمایشگاه به مثابه مرجعی برای مسایل ذکر شده در صنعت گاز کشور باشیم.

نمایشگاه تخصصی صنعت گاز باید محفلی برای آسیب شناسی باشد
خبرهای مشابه
نظرات